PIELGRZYMKA DO LIBANU 14-24.06.2020 r.

Św. Charbel i święci Libanu (9 dni na miejscu)

link z pełnym planem na dole strony

 

Dzień 1 / PRZELOT – POLSKA – BEJRUT 14.06.2020r

Zbiórka przy stanowisku odprawy biletowo – bagażowej na lotnisku w Warszawie im. Fryderyka Chopina, o godz. 20.30. Odprawa paszportowo – bagażowa, wylot o godz. 22.30 do Libanu.

 

Dzień 2 / ANNAYA – MAYFOUQ 15.06.2020r

Przylot do Bejrutu, o godz. 02:55, transfer do domu gościnnego, zakwaterowanie, odpoczynek. Późne śniadanie, wyjazd do Annaya, do miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych uzdrowień. Zwiedzimy klasztor na wysokości 1300 m n.p.m., gdzie św. Szarbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci; przejdziemy „Drogą świętych”, którą Charbel chodził z eremu do klasztoru, pomodlimy się przy grobie Świętego; w planie tego dnia będzie wspólna modlitwa, Eucharystia, różaniec, indywidualna adoracja, czas wolny (zakupy w przyklasztornym sklepiku). Będzie możliwość otrzymania olejku św. Charbela. Przejazd do Mayfouq, zwiedzanie klasztoru Notre Dame d’Illige (dawnej siedziby patriarchów, miejsca skąd wywodzi się słynna maronicka ikona Notre Dame d’Illige), następnie wejście do klasztoru Najświętszej Maryi Panny w Mayfouq, miejsca, gdzie św. Charbel spędził pierwszy rok.

 

Dzień 3 / DIMANE - BEKAA KAFRA – BECHARRE - LAS BOŻYCH CEDRÓW – WADI KADISHA (klasztor Mar Lichaa) 16.06.2020r

Wczesne śniadanie, wyjazd w kierunku Bekaa Kafra (rodzinnej miejscowości św. Charbela). Przystanek w Dimane (letnia rezydencja patriarchy maronitów, skąd rozciąga się piękny widok na Świętą Dolinę – Wadi Kadisha). Przyjazd do Bekaa Kafra, najwyżej położonej miejscowości na Bliskim Wschodzie (1650–1800 m n.p.m.). W tym miejscu urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia najbardziej rozpoznawalny z libańskich świętych - św. Charbel Makhlouf. Skromy domek, w którym mieszkał zamieniony został w kaplicę, gdzie wypłynęło źródełko, które nigdy nie wysycha przypominając o Świętym i jego dzieciństwie. Zwiedzanie domu rodzinnego św. Charbela, groty, w której się modlił, „Szkoły pod dębem”, gdzie się uczył. Przyjazd do miasteczka Baszarri (Becharre), skąd pochodziła matka św. Charbela. Tu urodził się również i tworzył Khalil Gibrane – libański poeta, autor „Proroka” dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Przyjazd do rezerwatu cedrów libańskich (LAS BOŻYCH CEDRÓW), gdzie św. Charbel usłyszał głos zakonnego powołania. Lasy cedrowe szczycą się okazami liczącymi sobie ponad 3 tysiące lat. Niektóre stały się rzadkim pomnikami przyrody jak np. Arz el Rab zaliczany do tzw. „Bożych Cedrów”. 375 cedrów ma ponad 1000 lat, sięgają 35 m wysokości a obwód ok. 12–14 metrów. Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Następnie zjedziemy do klasztoru św. Eliasza (Mar Lichaa), który znajduje się u wejścia do Wadi Kadisha (Doliny Świętej, która została wpisana na listę UNESCO). Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 4 / HARISA – FARAIYA - BYBLOS 17.06.2020r

Śniadanie. Przejazd do Harisy, ważnego ośrodka pielgrzymowania chrześcijan libańskich. Harisa to ostra pasta paprykowa, jedna z ulubionych przypraw Libańczyków. Taką nazwę nadano też wzgórzu, skąd na kraj cedrów spogląda Maryja. Sanktuarium na Harisie to symboliczny punkt spotkania chrześcijan z muzułmanami. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej założonego w 1904 roku, patronki Libanu, skąd roztacza się piękny widok na zatokę Jounieh. Matka Boża jest adorowana zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan jako Piękna Pani. Zjazd kolejka linową. Przejazd do Faraiya górskiego miasteczka zamieszkanego głównie przez chrześcijan w libańskim regionie Kasarwan, gdzie na pobliskie wzgórze została przywieziona figura św. Charbela. W celu przetransportowania jej potrzeba było wprowadzenia szczególnych ograniczeń ruchu na niektórych odcinkach autostrady prowadzącej do miejscowości. Wysoki na 27 metrów pomnik maronickiego mnicha wykonał miejscowy artysta Naif Alwan. Figura stanowi jedocześnie relikwiarz św. Charbela. Zobaczymy stąd piękny widok roztaczający się na pobliskie góry. Przejazd do Byblos, miasta zbudowanego przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tyś. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Złoty okres dla Byblos, to ok. 3000 p.n.Ch. Nastąpił wtedy potężny handel z Egiptem. Wymieniano drzewo cedrowe na złoto, alabaster i papirus. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. Przypominają nam o tym ruiny starego miasta, zamek i katedra z okresu krzyżowców, fragmenty murów obronnych, a także teatr rzymski i świątynia fenicka. Czas wolny na zakupy, plażowanie. Następnie powrót na obiadokolacje i nocleg.

 

Dzień 5 / JRABTA – KFIFAN 18.06.2020r

Śniadanie, Przyjazd do Jrabta - sanktuarium św. Rafki. Jest to patronka osób przewlekle chorych, także na raka, została beatyfikowana w 1985 r. i kanonizowana w 2001 r. przez naszego papieża św. Jana Pawła II; czas wolny na zakup dewocjonaliów, modlitwę. Przejazd do Kfifan, miejsca, gdzie św. Charbel przygotowywał się do kapłaństwa pod okiem św. Nimatullaha Al-Hardiniego; modlitwa u grobu św. Nimatullaha i bł. brata Estefana. Powrót na obiadokolację, nocleg.

 

Dzień 6 / GHAZIR – KFARHAY – MAR ANTONIOS KOSHAYA 19.06.2020r

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Ghazir – jest to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a także na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. Stamtąd udamy się do Klasztoru św. Jana Marona w Kfarhay – dawnej siedziby pierwszego maronickiego patriarchy i miejsca, gdzie spoczywają szczątki (fragment czaszki) św. Marona – protoplasty maronitów. Następnie udamy się do jednego z najstarszych i najsłynniejszych klasztorów (serce maronickiego monastycyzmu), który znajduje się w drugiej części Doliny Świętej – klasztoru św. Antoniego z Kozhaya. Św. Charbel przed wstąpieniem do zakonu przychodził tu odwiedzać swoich wujków. Zwiedzimy przyklasztorny kościół ukryty w skale i przyklasztorne muzeum, pomodlimy się w grocie uwolnienia, będzie też możliwość zakupienia pamiątek. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 7 / MAGHDOUCHE – SYDON – BEJRUT - CORNICHE 20.06.2020r

Śniadanie, Przejazd do Magdouche, nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej, msza święta w Grocie Oczekiwania. Maghdouche, znane z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka, nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół. Przejazd do Sydonu, biblijnego miasta z zamkiem Templariuszy, karawanserajem oraz dobrze zachowaną mediną. Czas wolny na zakupy. wyjazd centrum Bejrutu, następnie zwiedzenie katedry maronickiej św. Jerzego, spacer po odnowionym Down Town (Stare Miasto), przez wykopaliska z czasów rzymskich do kościoła Kapucynów z relikwiami świętych libańskich. Przejazd do Corniche - tętniącego życiem deptaku wzdłuż morskiego brzegu, czas wolny na odpoczynek nad Morzem Śródziemnym. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 8 / GHAZIR - GROTA JEITA – DAIR AL KAMAR 21.06.2020r

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Ghazir – jest to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a także na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej.

 

Dzień 09 / 22.06.2020r ANNAYA

Wczesne śniadanie lub prowiant na drogę, wykwaterowanie. Przejazd do Annaya, gdzie weźmiemy udział w procesji (dzień 22 każdego miesiąca), która odbywa się w drodze od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą zoperował i uzdrowił z paraliżu. Nuhad również będzie obecna podczas uroczystości 22 dnia miesiąca. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Przejazd do hotelu w okolicy nadmorskiej, zakwaterowanie, czas wolny, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 10 / REJON NADMORSKI 23.06.2020r

Śniadanie, czas wolny w okolicy nadmorskiej. Obiadokolacja, nocleg.

Powrót na obiadokolację i nocleg. Wykwaterowanie ok. Godziny 23.00. Transfer na lotnisko w Bejrucie.

 

Dzień 11 / PRZELOT LIBAN – POLSKA 24.06.2020r

Przylot do Warszawy około godz. 06:30, zakończenie pielgrzymki.

 

CENA ZA OSOBĘ: 2260 PLN + 650 USD

(u pilota dodatkowo płatne 90 USD)

Pielgrzymka do Libanu

Pielgrzymka do Libanu

Powrót

Święta

Czwartek, Wielki Tydzień
Rok A, II
Wielki Czwartek

Licznik

Liczba wyświetleń:
5817237

Statystyki