Zjazd Młodzieży - NINIWA - świadectwa, artykuły

 

TWORZYMY HISTORIĘ

 

 

„Tworzymy piękną historię”. Tymi słowami Ojciec Proboszcz przywitał młodzież z oblackich placówek, która przybyła do naszej parafii, w czwartek, 10.11.2011 r.

 Przez cztery dni tworzyliśmy historię, tak odległą od tej, która zapisuje się każdego zwykłego dnia. Dlaczego odległą? Ponieważ budowaliśmy ją razem. Byliśmy dwustusiedemdziesięcioosobową wspólnotą, mimo różnicy wieku, czy chociażby tego, że nie wszyscy znaliśmy się po imieniu.

 Trwając  w modlitwie, Eucharystii, pracy w grupach, spektaklach, czy też wspólnych posiłkach i tańcach, mogliśmy przybliżyć się do Jezusa i kroczyć Jego drogami. Dzięki Niniwie nauczyłam się widzieć Chrystusa w każdym człowieku.

 Jakim niezwykłym widokiem był piątkowy marsz z krzyżem. Tylu młodych ludzi odważyło się wyjść, zapalić światło pokoju i kroczyć za drzewem krzyża. Wielu parafian zaczęło wyglądać przez okna. To takie niecodzienne… Podczas tego marszu w pamięci zapadły mi słowa piosenki: „Powiedz ludziom,  że kocham ich, że się o nich wciąż troszczę”. Nic nie dzieje się bez przyczyny… Bł. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że my młodzi jesteśmy przyszłością świata, przyszłością Kościoła. Jeśli niczego nie zrobimy w tym kierunku, będzie tylko gorzej. Pomyślałam wtedy: Jeśli będę dawała złe świadectwo, nie biorąc swojego krzyża, inni zrobią tak samo – więc… nie poddawaj się na starcie!

 Dzięki takim zjazdom poznaje się tylu wspaniałych ludzi, których wydaje Ci się, że znasz od zawsze. Wtedy wszystko wydaje się takie proste… Wiesz, że masz prawdziwego przyjaciela, przy którym czujesz się bezpiecznie, że nie jesteś sam. To czas, w którym możesz się wyciszyć, zastanowić, ale także wybawić, o wiele lepiej niż w zwykłym klubie – bo to radość Boża! Chwała Panu!

 Chciałabym podziękować wszystkim ksmowiczom, za tak wspaniałe dni, stres, poświęcenie swojego czasu, ciepły uśmiech nawet w chwili zmęczenia, chęć pomocy o każdej porze dnia i miłość. Ten zjazd bardzo zaowocował w naszej młodzieżowej rodzinie! Aż chce się to powtórzyć! Dziękuje też harcerzom i młodzieży z Gimnazjum nr 6, która bardzo nam pomagała. Dziękuje parafianom i wszystkim tym, którzy nas bardzo wspierali, uczestniczyli z nami w zjeździe. Dziękuję Ojcu Janowi, naszemu Asystentowi, za wytrwałość i odwagę podjęcia się takiego wydarzenia oraz wszystkim Oblatom! Bez was nie tworzylibyśmy tak pięknej historii!

 

Katarzyna Dmowska

 

 

 

 

 NINIWA

 

W dniach 10-13 listopada, w parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, odbył się zjazd młodzieży oblackiej – Niniwa. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już w połowie października, a jego organizatorami byli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z ojcem Janem na czele oraz innymi oblatami.

 Do Siedlec przyjechała młodzież z różnych stron naszego kraju, by wraz z nami modlić się śpiewem, czuwaniem przy Jezusie, a także tańcem. Potrzebna była pomoc i zaangażowanie parafian, którzy przyjęli młodych do swych domów. Bez dobrej woli tych ludzi, zjazd byłby niemożliwy.

 Pierwszego dnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie i powitanie uczestników. Dostarczyło to nam wszystkim wiele emocji. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, które tak jak my, kochają Boga. W piątek, siostry ze Zgromadzenia założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty, opowiadały o potrzebie miłości i szacunku dla innych. W tym dniu, działo się jeszcze wiele, lecz głównym punktem dnia było, zaraz po Eucharystii, czuwanie w Duchu Taize, a po nim przedstawienie i uroczysta procesja z Krzyżem ulicami miasta. Miała ona ogromne znaczenie, gdyż pozwoliła nam, zastanowić się nad swoim życiem i wyborami. Mieliśmy za zadanie zdecydować, czy chcemy bezgranicznie zaufać Jezusowi i pójść za Nim, czy zostać przy swoich codziennych sprawach, które często zasłaniają Pana Boga i prawdziwe piękno. Wszystkie te punkty programu dostarczyły nam niezapomnianych przeżyć, które na długo pozostaną w naszych sercach.

 Sobotę wspominamy jako dzień, kiedy zbliżyliśmy się do siebie i Pana Boga jeszcze bardziej, gdyż na tym właśnie polega Niniwa. Na nawiązywaniu nowych kontaktów i odbudowywaniu ich z ludźmi, o których już zapomnieliśmy lub pokłóciliśmy się. Często właśnie ten drugi problem dotyczy też naszej relacji z Panem Bogiem. Warto pamiętać aby dbać o więziach, które dają szczęście i radość. To dzięki nim jesteśmy coraz bliżej świętości. Jednym z punktów programu była praca w grupach, która sprawiła, że mogliśmy podzielić się tym, co mamy w sercu, z innymi. Wieczorem bardzo ważnym wydarzeniem był Wieczór Chwały. Była to wspaniała okazja, aby podziękować, przeprosić i poprosić naszego Pana Jezusa Chrystusa o siłę, wiarę, nadzieję i miłość. Mogliśmy prosić, aby Duch Święty przyszedł i nas uzdrowił. Aby zlał na nas swe Łaski.

 Niedziela to niestety ostatni dzień Niniwy. Miny wszystkich nie byty już tak uśmiechnięte jak przedtem, lecz wszyscy wiedzieliśmy, że to, co przez kilka dni, miało miejsce w naszej parafii, było czymś wspaniałym. Ta świadomość dawała i nadal daje radość. Wszyscy wyczekują już następnego zjazdu Niniwy, by znów spotkać cudownych ludzi i mieć okazją do umocnienia swojej wiary.

 

PS.

 Niniwa w Siedlcach – naszym mieście to niesamowite przeżycie. Mimo trudu przygotowań, nie żałujemy, że zaangażowałyśmy się w te wydarzenie. Pozwoliło nam ono spojrzeć na świat z trochę innej perspektywy. Już nie jako oddzielne osoby, których nie obchodzi los drugiego człowieka, tylko swój własny, ale jako część wielkiej wspólnoty, która dzieli się ze sobą wszystkim, co ją smuci i cieszy. Jesteśmy bardziej otwarte i potrafimy cieszyć się codziennymi sprawami, bo prowadzi nas Pan Bóg.

 

Maria Misiak i Aleksandra Burta

 

 

NINIWA

 

W dniach 10-13 listopada gościliśmy w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus młodzież oblacką z całej Polski, która przyjechała na XV zjazd ,,NINIWA”. Nasi goście przyjechali między innymi z Iławy, Kędzierzyna, Poznania, Obry, Kodnia, a nawet Wrocławia.

 Pierwszego dnia po południu wyczekiwaliśmy na grupy. Gdy już prawie wszyscy dojechali , rozpoczęliśmy powitanie oraz krótkie wprowadzenie do tematu, który brzmiał: ,,Zakorzenieni w Chrystusie. Mocni w wierze”.

 Atmosfera, jaka już wtedy tam panowała, jest nie do opisania! Radość, radość i jeszcze raz radość! Były tańce, śpiewy i nie tylko…

 Następnego dnia po jutrzni odbyła się konferencja prowadzona przez siostry Misjonarki Miłości, które mówiły o świadectwie życia i wzorze modlitwiy jaki pozostawiła Matka Teresa z Kalkuty. Potem odbyła się Msza święta, której przewodniczył o. Prowincjał Ryszard Szmydki OMI. W słowie, jakie do nas skierował, mówił, byśmy byli ludźmi autentycznymi. Po Mszy był obiad, a następnie przedstawienie „Przezroczystość” w Centrum Kultury i Sztuki. Spektakl oparty jest na wierszach śp. ks. Jana Twardowskiego. Byliśmy oczarowani niezwykłą oprawą muzyczną i profesjonalizmem aktorów. Wieczorem w kościele uczestniczyliśmy w modlitwie Taize, podczas której, była okazja do spowiedzi świętej. Modlitwa zakończyła się scenką i marszem z krzyżem ulicami parafii. Przez ten czas mogłam jeszcze głębiej wejść w tajemnicę zakorzenienia w Chrystusie. Po procesji udaliśmy się do świątyni, by wspólnym śpiewem Apelu Jasnogórskiego zakończyć dzień.

 Sobotę rozpoczęliśmy śpiewem Godzinek o Matce Bożej. Konferencje  w tym dniu wygłosił  o. Leon Nieścior OMI, który omówił na czym polega chrześcijańska medytacja. W wolnym czasie była okazja, by zatańczyć ,,belgijkę”, czy zwyczajnie ze sobą być. Popołudnie minęło nam na wspomnieniach uczestników Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Nasi goście z Katowic, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury – „Podlasie”, wystawili sztukę pod tytułem „Ulotka o Eugeniuszu”. Opowiadała ona o życiu św. Eugeniusza de Mazenoda oraz o tym, że przez oblatów żyje i działa on nadal.

 W programie był jeszcze „Wieczór Chwały”. Moim zdaniem śpiewy uwielbienia, adoracja, modlitwy i świadectwa, to jedno z najpiękniejszych elementów tego zjazdu. Na zakończenie wieczoru zostało puszczonych do nieba 18 świecących balonów, a następnie odśpiewane sto lat dla naszego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

 Niedziela była ostatnim dniem zjazdu. Po Mszy świętej, której przewodniczył Ks. Biskup Zbigniew Kiernikowski udaliśmy się na podsumowanie spotkania i pyszny obiad. I tak poszczególne grupy zaczęły rozjeżdżać się do domów...

 Był to mój pierwszy taki zjazd, tym bardziej się cieszę, że odbył się u nas i to w czasie kiedy nasz parafialny KSM obchodził swoje 18 urodziny :)

 Cieszę się, że ten czas spędziłam właśnie tutaj, na zjeździe Niniwy, a nie na przykład przed komputerem. Ten zjazd uświadomił mi, jak bardzo Bóg nas kocha, bez względu na to jacy jesteśmy!!! :)

 

Dominika Oknińska

 

 

 

 

NINIWA

 

W dniach 10-13 listopada br. miał miejsce XV Zjazd Niniwy. Niniwa to ruch młodzieży z parafii oblackich położonych na terenie Polski. Listopadowy zjazd był szczególny, ponieważ po raz pierwszy odbył się on w Siedlcach.

 

Pierwszego dnia późnym popołudniem odbyło się przywitanie grup z całej Polski. Drugiego dnia rano wspólnie odśpiewaliśmy modlitwę zwaną jutrznią. Kolejnym punktem programu była konferencja wygłoszona przez siostry Misjonarki Miłości, które opowiadały o swojej pracy oraz o swojej relacji z Panem Bogiem. Po godzinnej adoracji i spowiedzi została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył o. prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Ryszard Szmydki. Później wyruszyliśmy na pyszny obiad do restauracji „Orchidea”. Następnie odbyła się sztuka „Przezroczystość” w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Około godziny 19:00 rozpoczęło się Czuwanie w Duchu Taize, a następnie odbył się marsz z Krzyżem po ulicach parafii. Podczas marszu każdy z uczestników niósł w rękach zapaloną świeczkę na znak swojej gotowości w służbie Bogu.

 

W sobotę, 12 listopada, o godzinie 8:30 odśpiewaliśmy wspólnie Godzinki o NMP, oraz wysłuchaliśmy konferencji o. dr. hab. Leona Neściora OMI. Po krótkiej przerwie uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył o. proboszcz Franciszek Bok OMI. Później, po wspomnieniach z Światowych Dni Młodzieży, odbyła się praca w grupach. Następnie obejrzeliśmy w Sali Podlasie sztukę pt. „Ulotka o Eugeniuszu” wystawioną przez młodzież z Katowic. W godzinach wieczornych spotkaliśmy się na Wieczorze Chwały, podczas którego wyraźne było działanie Ducha Świętego.

 

Ostatniego dnia, w niedzielę, po krótkim rozważaniu, odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ks. biskup diecezji siedleckiej – Zbigniew Kiernikowski. Po Eucharystii o. Tomasz Maniura OMI wraz z innymi ojcami poprowadził spotkanie podsumowujące XV Zjazd Niniwy. Niedługo po obiedzie zaczęły się rozjeżdżać pierwsze grupy.

 

 

Piotr Posiadała

 

 

 

 

Święta

Niedziela, III Tydzień Adwentu
Rok A, II
Trzecia Niedziela Adwentu

Licznik

Liczba wyświetleń:
5411054

Statystyki