Przy Kościele św. Teresy w Siedlcach działają dwie drużyny harcerskie. Jedna z nich to 8 Siedlecka Drużyna Harcerek „Ventus” a druga to 8 Siedlecka Drużyna Harcerzy „Płomienie”.

Harcerze – najczęściej z niewiedzy – postrzegani jesteśmy jako nudziarze, karna organizacja młodzieżowa, która najprościej rzecz ujmując, bawi się w takie małoletnie wojsko. Tak naprawdę jednak trudno szukać byłego bądź obecnego harcerza, który nie miałby z tym ugrupowaniem chociażby jednego miłego wspomnienia. Nawet jeśli na obozach młodzi muszą w mundurze stawiać się na apelu, jest to po prostu echo historii, z której harcerstwo czerpie i na bazie której wyrosło. 

Nasze zalety

·         Przede wszystkim poznawanie nowych ludzi, z którymi przyjaźń może kontynuować nawet do końca życia. Wspólne zbiórki, rajdy, biwaki, zimowiska czy obozowanie zbliżają. Przyjaźnie zawiązane w okresie dorastania często nie umierają, bo
w dzisiejszych czasach utrzymanie kontaktu nie jest problemem. Są telefony komórkowe, jest Internet. I wciąż działa tradycyjna poczta. Mamy to szczęście, że wystarczy jeden SMS, by stara przyjaźń nigdy nie wygasła. 

·         Kolejnym plusem harcerstwa jest samodzielność, tak ważna dla dorastającego dziecka. Dzięki harcerstwu, osoby zaczynają być samodzielni, bo będą musieli zadbać sami o siebie, na rajdzie zrobić sobie śniadanie, ubrać się stosownie do pogody. Samodzielność nabyta w wieku dojrzewania jest nie do podważenia. I jeśli dziecko samo nie potrafi stać się niezależne, harcerstwo bardzo może mu w tym pomóc. 

·         Karność, ofiarność, uczciwość, posłuszeństwo – naprawdę ze świecą można szukać innej organizacji, gdzie twoje dziecko nabędzie aż tyle istotnych cech. Ale nie tylko
o naukę i dyscyplinę tutaj chodzi. Pamiętaj – i niech harcerstwo właśnie z tym kojarzy ci się przede wszystkim – że w tej organizacji twoje dziecko będzie miało masę przygód, które potem zamienią się w przepiękne wspomnienia nie do starcia. To, co początkowo może budzić w nim lęk (pająk w namiocie, zupa jedzona z menażki czy przedzieranie się przez las), potem będzie przywoływać uśmiech – często nawet po wielu, wielu latach. 

Jak podaje Wikipedia, harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha. Obecnie ze względu na różnorodność skautingu na świecie
i harcerstwa w Polsce harcerstwo jest polską nazwą skautingu. 

W naszym kraju funkcjonują trzy główne ugrupowania harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerstwa „Zawisza”. Te trzy ugrupowania nieco różnią się od siebie założeniami i podążają swoimi ścieżkami. Jednak wszystkie wyrosły na bazie tradycyjnego harcerstwa i wstępując do nich, gwarantują garść niesamowitych przygód. 

8 Siedlecka Drużyna Harcerek „Ventus”

(Za jakiś czas podamy więcej informacji)

 

8 Siedlecka Drużyna Harcerzy „Płomienie”

Nasza drużyna to 8 Siedlecka Drużyna Harcerzy. Działamy w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Kultywujemy tradycje zaczerpnięte z przedwojennego harcerstwa. 8 SDH „Płomienie” powstała już ponad 20 lat temu. Obecnie jest nas 12 osób.

Początki drużyny liczą jeszcze w POH. Rozkaz założenia drużyny był dokładnie 16 listopada 1988 roku. Drużyna została reaktywowana 11 listopada 2004 roku przez ówczesnego drużynowego druha Mariusza Gosia. Drużyna rozrastała się z biegiem czasu. Bardzo wolno kształtowała się kadra. 

We wrześniu 2006 roku drużynę przejął Michał Andrzejewski. Od tamtej pory drużyna po woli odradza się do postaci drużyny przed kilkunastu laty. Kolejnym drużynowym był Marcin Popek. Drużynę prowadził przez 1,5 roku, po czym drużynę przejął obecny drużynowy Wojciech Łubiński. 

Aktualnie drużyna posiada 2 zastępy. Jeden starszo harcerski i jeden młodszo harcerski. Drużyna posiada obrzędowość rycerską.

1% dla ZHR

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to organizacja pożytku publicznego.
Możesz przekazać nam 1% swojego podatku.
KRS: 0000057720

W rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać kod naszej drużyny: MAZ-8PLOMIENIE.

Strona internetowa drużyny:

http://www.otostrona.pl/8sdh/

 

 

Święta

Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok A, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń:
5756404

Statystyki