Ogłoszenia

Ważne nowe terminy spotkań – uwaga nowe terminy

Plan Liturgii I Komunii Świętej

Katechizm I Komunia Święta

Formuła Spowiedzi świętej

Piosenki na I Komunię Świętą

 

Drodzy Rodzice,

Na próby liturgii przynosimy świece.

Dzieci komunijne mogą do 10 czerwca zaliczać modlitwy po każdej Mszy św. wieczornej.

Prosimy rodziców o przynoszenie do kancelarii ziarenka i kartki z zaliczonymi modlitwami dzieci.

I Komunia Święta będzie nie transmitowana przez stronę internetową i Facebooka.

 

 

Oświadczenie Ojca Proboszcza
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Serdecznie wszystkich rodziców pozdrawiam i zapewniam Was o naszej modlitwie.

Drodzy Rodzice kilka słów na temat I Komunii Świętej. Jak sami wiecie czas, który wspólnie przeżywamy powoduje, że musimy znacząco porzucać pewne przyzwyczajenia i schematy, które obowiązywały w naszych domach, jak również w naszej parafialnej świątyni. 23 kwietnia spotkałem się z radą rodziców, aby przedyskutować przygotowanie i uroczystość I komunii świętej naszych dzieci. Za zgodą i z błogosławieństwem ks. biskupa Kazimierza Gurdy, ze względu na zagrożenia wynikające z obecnie panujących warunków epidemiologicznych, tegoroczna uroczystość przystąpienia dzieci do I Komunii Św. w naszej parafii zaplanowana na dzień 3 maja, odbędzie się 20 i 27 czerwca br.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Pandemia powoduje dużą niepewność co do naszej przyszłości. WHO poinformowała świat, że na jesień można spodziewać się drugiej fali wirusa. Wiem, że wielu z was miało zarezerwowane lokale, w których miały odbyć się przyjęcia komunijne. Niestety żaden termin nie jest dzisiaj pewny, a trzeba podjąć jakieś konkretne decyzje dla dobra przede wszystkim naszych dzieci. Mam świadomość, że żadna decyzja nie będzie w 100% wszystkich nas satysfakcjonowała. Wraz z radą rodziców i Ojcami odpowiedzialnymi za przygotowanie I Komunii Św. w parafii podjęliśmy następujące decyzję:

 1. Komunia Święta odbędzie się w dwie ostatnie soboty czerwca.
 2. 20 czerwca 2020r – dzieci klas III ze Szkoły Podstawowej Nr 12:

09:00 – dzieci z klasy IIIa,

10:30 – dzieci z klasy IIIb,

12:00 – dzieci z klasy IIIc,

13:30 – dzieci z klasy IIId,

27 czerwca 2020r. – dzieci klas III ze Szkoły Podstawowej Nr 5, Nr 8, Nr 10 i pozostałych:

09:00 – dzieci z klas III przypisanych do innych szkół niż Szkoły Podst. Nr 5, 8, 10, 12,

10:30 – dzieci z klas III Szkoły Podst. Nr 10 oraz dzieci z klasy IIIc i IIId Szkoły Podst. Nr 5,

12:00 – dzieci z klasy IIIa oraz IIIb Szkoły Podst. Nr 5,

13:30 – dzieci z klas III Szkoły Podst. Nr 8.

 

Dlaczego ten termin?

 1. Przeprowadzenie uroczystości w późniejszym terminie, np. we wrześniu lub październiku, nie daje niestety gwarancji, że się ona odbędzie, chociażby ze względu na trudne do oszacowania prawdopodobieństwo powrotu epidemii i drugiej fali masowych zachorowań, a w konsekwencji być może ponownego wprowadzenia pewnych ograniczeń. Późniejszy termin niesie więc ryzyko ponownego przesunięcia uroczystości i utraty kolejny raz szansy na dar przyjęcia przez dzieci I Komunii św. oraz jest niewspółmierne do dóbr duchowych wypływających z przystąpienia dzieci do Sakramentu Pokuty i Eucharystii. Od tej chwili bowiem, będą mogły w pełni uczestniczyć w ofierze Mszy Świętej.
 2. Patrzymy przede wszystkim na dobro duchowe dzieci.
 3. Termin jesienny i tak powoduje, że będziemy musieli podzielić dzieci na grupy, ponieważ takie mamy przepisy.
 4. Terminy jesienne nie dają nam gwarancji, że obecny stan zostanie zachowany. Równie dobrze może być tak, że mogą zwiększyć się restrykcje państwowe. Gdyby tak było to okazałoby się, że I komunia św. musiałaby być przeniesiona po raz kolejny i tym razem na rok 2021. Chcemy uniknąć takiego scenariusza! Oczywiście jest to scenariusz, który może, ale nie musi zaistnieć. Na obecną chwilę musimy rozważać wszystkie możliwe scenariusze. Nie wolno nam przyjmować, choć bardzo bym tego chciał jak każdy z nas, realizacji scenariusza optymistycznego.
 5. Zaproponowane terminy dają możliwość zorganizowania komunii św. w małych grupach co wydaje mi się plusem. Dodatnią stroną jest również to, że tak naprawdę możemy bardziej skupić się na aspekcie duchowym przyjęcia I Komunii Św. niż na stronie zewnętrznej związanej z przygotowaniami. A przede wszystkim w I Komunii Świętej chodzi o podkreślanie osoby, która dla nas wszystkich powinna być kimś ważnym mam oczywiście na myśli Jezusa Chrystusa.
 6. Mamy czas dwóch miesięcy na spokojne przygotowanie się do uroczystości.
 7. Dzieci będą podzielone na osiem grup, ponieważ musimy zachować wszystkie przepisy wydane przez nas rząd. Oprócz dziecka w kościele będzie mogło uczestniczyć w uroczystości cztery osoby.
 8. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystościach będziemy transmitowali Msze św. przez internet.
 9. Drodzy rodzice proszę Was o wyrozumiałość i właściwe podejście do sprawy związanej z I Komunią św., dla nikogo z nas ten czas nie jest łatwy.
 10. Mając świadomość, że wielu z Was będzie miało różnego rodzaju wątpliwości, zapytania dotyczące I Komunii Świętej w najbliższą środę i piątek będę do państwa dyspozycji w kancelarii od 8.00-9.00. Będę dostępny również pod telefonem parafialnym, który znajduje się na stronie internetowej (komórkowy) również w środę i piątek od 16.00 – 17.00.
 11. Więcej spraw związanych z organizacją Komunii św. podamy w najbliższą niedzielę 03.05.

 

Proboszcz

Piotr Darasz OMI